BeActive School 2023

Η συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση #Beactive 2023

Η εντατικοποίηση του ρυθμού ζωής στην υψηλών ταχυτήτων σύγχρονη κοινωνία έχει ως συνέπεια τη σωματική και ψυχική φθορά του ατόμου, την αποξένωση, την όξυνση των κοινωνικών προβλημάτων, τον πνευματικό μαρασμό και την αδράνεια. Βασική στόχευση της ανθρωπότητας στην ιστορική της διαδρομή παραμένει το «εὖ ζῆν» και η βελτιστοποίηση της ποιότητας ζωής. Το σχολικό συγκρότημα Παναγιάς Διασέλλου, συμμετέχοντας στη δράση της BEACTIVE και την πανελλαδική σχολική σκυταλοδρομία, διατρανώνει το μήνυμα της αναγκαιότητας υιοθέτησης υγιών και ισορροπημένων προτύπων ζωής, διατροφικών συνηθειών και δραστηριότητας. Διοργανώνει στις 29/9/23 αγώνα δρόμου και πεζοπορία 2km σε μια μοναδικής ομορφιάς ορεινή -παραλίμνια διαδρομή στις Μελάτες Άρτας.

Πρόσθετες Πληροφορίες